SAMO ZDROWIE

W kuchni japońskiej bardzo istotna jest kwestia jej wpływu na zdrowie. Tradycyjna, harmonijnie skomponowana dieta Japończyków stanowi sekret ich długowieczności.

Już od tysięcy lat mieszkańcy wysp japońskich żywią się głównie tym, co daje im natura, a więc owocami morza i rybami bogatymi w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Ze względu na niedostatek warzyw w dawnych czasach, Japończycy zaadaptowali do celów kulinarnych glony i wodorosty bogate w jod. Kuchnia japońska jest nie tylko obfitująca w składniki odżywcze, ale również zróżnicowana. Dieta, której podstawę stanowi ryż, wzbogacona jest składnikami zwierzęcymi oraz sezonowymi warzywami i owocami.

Świeże składniki to podstawa


Składniki są zawsze świeże, najwyższej jakości, starannie dobrane, a przygotowane tak, aby nie naruszyć ich naturalnego smaku, zapachu, kształtu i koloru. W Japonii, w przeciwieństwie do większości krajów Azji, oszczędnie używa się przypraw, dążąc do uzyskania harmonii i delikatności, zrównoważenia smaków i aromatów. Spotkamy jedynie wasabi, bardzo pikantny japoński chrzan o zielonkawym kolorze, imbir, często marynowany, ocet ryżowy, mirin - słodkie wino do gotowania, produkty ze sfermentowanej soi: pastę miso i sosy: shoyu i tamari, oraz gomashio - przyprawę z czarnego sezamu i soli. Tak więc jedzenie posiłków w Japonii nie jest zwykłym zaspokojeniem głodu, ale rytuałem.

Japończycy ogromną wagę przykładają do koncepcji shun (sezonowości) - pory, kiedy ryby, warzywa i owoce są najbogatsze w składniki odżywcze.

 
Shun odnosi się do okresu w roku, kiedy warzywa i ryby są najlepsze. Jedzenie pożywienia sezonowego (pędów bambusa na wiosnę, ryb słodkowodnych latem, natomiast morskich ryb oraz grzybów matsutake jesienią) gwarantuje najlepsze wykorzystanie składników odżywczych. Dieta taka jest harmonijnie skomponowana i sprzyja długiemu i zdrowemu życiu.

Pełnowartościowy posiłek


Sushi uznaje się za pełnowartościowy, zrównoważony posiłek; bardzo zdrowy ze względu na zawartość minerałów i witamin. Składniki sushi, które nie są poddawane obróbce termicznej, zachowują wszystkie cenne wartości odżywcze.

Ryż jest bogatym źródłem węglowodanów i błonnika, przez co wpływa na prawidłowe trawienie i dostarcza dużo energii. Owoce morza i ryby są natomiast doskonałym źródłem pełnowartościowego białka i minerałów. Są niskokaloryczne, a oprócz tego dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Algi sushi nori są bogate w jod, wapń, żelazo, zawierają także dużo witaminy B12. Soja natomiast jest najlepszym źródłem białka roślinnego, zawiera także nienasycona kwasy tłuszczowe, błonnik, minerały oraz witaminy z grupy B. Jest jeszcze jeden podstawowy składnik sushi - wasabi, który jest bogatym źródłem witaminy C.

TOKYOTO.pl

2008-11-14