KANPAI - ZNACZY NA ZDROWIE

Od zarania dziejów ludzkość, niezależnie od pochodzenia, znajduje sposoby na produkcję alkoholu, czego owocem jest niezliczona mnogość trunków wyskokowych, robionych z użyciem najprzeróżniejszych metod z najrozmaitszych składników. Istnieje wiele rodzajów, piw, win, wódek, likierów, whisky.

Wzmianki o alkoholu w Japonii pochodzą z najdawniejszych czasów. Chińskie zapiski już w II wieku wspominają o chętnie pijących alkohol mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni i to upodobanie nie zmieniło się aż do teraz. Jednak na początku XX wieku większą sympatią niż sake zaczęto darzyć piwo oraz jego niskosłodowy odpowiednik zwany happoshu, których spożycie stanowi obecnie 75% całego spożycia alkoholu w Japonii.
 

Takie odmiany japońskiego piwa jak Asahi, Kirin czy Sapporo znane są na całym świecie


Główne browary japońskie produkują kilka cieszących się ogromnym popytem marki, jak wytwarzane przez Asahi piwo SUPER DRY (najchętniej pite przez Japończyków), Sapporo Black Label oraz Sapporo Bisu, a także Kirin Ichiban czy Kirin Lager. Często wypuszczane są również limitowane wersje sezonowe. Generalnie są to piwa jasne, dużo bardziej popularne niż piwo ciemne czy happoshu, choć ostatnio daje się zauważyć rosnące zainteresowanie także tymi, dotąd pogardzanymi odmianami. Na pewno jedną z przyczyn, dla których coraz więcej ludzi spożywa happoshu jest fakt, że niska zawartość słodu obłożona jest niższymi podatkami, co jak wiadomo przekłada się na niską cenę rynkową tego napoju. Oznacza to, że za standardową 350 ml puszkę happoshu płaci się około 30-40 jenów (70-90 groszy) mniej, niż za taką samą puszkę piwa typu lager. Większe browary produkują także inne napoje alkoholowe: whisky, wino czy shochu (japoński rodzaj wódki), a także napoje bezalkoholowe.

W Japonii jest wiele miejsc, gdzie można wyjść na drinka, najczęściej jednak są to miejsca, gdzie serwuje się także jedzenie, jako że miejsca typu puby dopiero zaczynają zdobywać popularność.

Mało kto wie, że japońskie słowo sake nie oznacza wyłącznie alkoholu produkowanego z ryżu, ale jest ogólnym terminem oznaczającym alkohol


Tak naprawdę wino ryżowe nazywa się Seishu, lub bardziej popularnie - Nihonshu. Podobnie jak w przypadku wina gronowego, istnieją różne wersje zależnie od regionu, zdarzają się dobre i złe lata, ale japońskie wino ryżowe nie jest przechowywane dłużej niż rok. Ponieważ sake produkowana jest w tysiącach maleńkich browarów w całym kraju, łatwo znaleźć taką, która zaspokoi wymagania każdego podniebienia. Istnieją różne odmiany sake w zależności od technologii mielenia ryżu oraz od tego, czy i jakie dodatki zostały zastosowane w procesie produkcji. Cykl produkcji sake trwa rok: ryż zebrany jesienią wykorzystuje się w procesie warzenia, który zaczyna się zimą a kończy wiosną. Następnie sake dojrzewana jest podczas lata i butelkowana jesienią, i tak w kółko. Zawartość alkoholu w sake to około 16%. Podaje się ją na zimno i na ciepło, tańsze rodzaje podaje się zwykle na gorąco, lejąc je wprost do szklanic, i ten sposób stosowany jest w tanich pijalniach zwanych izakaya czy yakitoriya. Można także podawać sake w ceramicznej butli zwanej tokkuri, z której nalewa się trunek do małych filiżaneczek zwanych sakazuki.


SHOCHU jest wytwarzane ze zboża i zwykle zawiera około 25% alkoholu, choć w zależności od składników i regionu wartość ta może być inna. Zwykle podaje się go jako drink z dodatkiem herbaty oolong lub soku z cytrusów oraz z lodem. Drinki takie można również dostać już gotowe w puszkach. Zresztą w ogóle ostatnio modne stały się gotowe koktajle.


WHISKY czy inne alkohole destylowane są pite raczej przez ludzi w średnim wieku. W Japonii istnieje kilka destylarni whisky, a produkcja tego trunku rozpoczęła się na początku ubiegłego wieku, po tym jak Masataka Taketsuru powrócił ze Szkocji, gdzie studiował chemię. Poza żoną przywiózł z królestwa whisky, także zamiłowanie do tego trunku i zamiar uruchomienia jego produkcji na ojczystej ziemi. Destylarnie whisky w Japonii znajdują się na Hokkaido, której klimat przypomina klimat Szkocji. Najsłynniejsze japońskie whisky to Nikka, Yoichi oraz Suntory.

Picie alkoholu zwykle zbliża do siebie ludzi. W przytulnych barach Japończycy często nalewają sobie wzajemnie alkohol ze swoich butelek, na znak koleżeństwa


Jeśli idzie się do baru grupą, nikt nie pije, dopóki wszyscy nie mają przed sobą pełnych szklanek czy kieliszków. Wszyscy razem unoszą swoje naczynia i wykrzykują chóralnie: kanpai!, co jest odpowiednikiem naszego na zdrowie!. Jak wszędzie, źle widziane jest nadmierne spożycie, jednak także i w pełnej uprzejmych Japończyków Japonii zdarza się to nierzadko. Jeśli taki pijany osobnik staje się zbyt buńczuczny, należy poprosić o pomoc barmana.
 

AGNIESZKA MROCZKOWSKA

2008-11-18